Monokrystalické nebo polykrystalické panely – který si vybrat?

Fotovoltaické panely jsou nástrojem pro ekologické získávání solární energie. Díky nim můžeme přeměnit energii ze slunce na elektřinu, která pohání zařízení v našich domácnostech nebo firmách. Je to krok k zelené, nekonečné energii, která čeká na využití. Jaké solární panely si vyberete?

Monokrystalické panely – vše, co o nich potřebujete vědět 

Fotovoltaické panely  se dodávají v různých variantách. Nejoblíbenější moduly jsou mono- a polykrystalické. První z nich se vyznačují černou barvou, která je výsledkem použití monokrystalu křemíku. Jedná se o nejnovější techniku ​​ve výrobě solárních panelů, zajišťující nejvyšší kvalitu modulů.

 

Monokrystalické články mají díky své konstrukci vyšší účinnost. K produkci energie dochází v jednotlivých krystalech, což je činí ekonomičtějšími. Monokrystalické panely produkují o 15 % až dokonce o 20 % více elektřiny ve srovnání s jinými moduly, což dokazuje jejich mimořádnou účinnost. Fungují skvěle i při menším vystavení slunečnímu záření. 

 

Díky vysoké účinnosti jednoho modulu jich můžeme nainstalovat méně, a tím pádem bude instalační plocha mnohem menší než v případě jiných typů panelů. Cena monokrystalických modulů je o něco vyšší než v případě např. monokrystalických panelů. Přesto jsou extrémně účinné a odolné, což z nich činí výnosnou investici na roky. 

Polykrystalické panely – nejdůležitější informace

Dalším oblíbeným typem fotovoltaických panelů jsou polykrystalické moduly. Vyznačují se lehce modrou barvou, díky čemuž je lze snadno odlišit od ostatních fotovoltaických panelů. Výroba těchto modulů je o něco méně nákladná a tím pádem je nižší i konečná cena produktu. 

 

Struktura článků používaných pro stavbu polykrystalických panelů má jiný tvar než v případě monokrystalických modulů. Polykrystalický článek je vytvořen z krychle a poté rozřezán na kusy čtvercového tvaru, ze kterých jsou vyrobeny moduly. Při výrobě se používá i křemík, ale v trochu jiné podobě. 

 

Oproti monokrystalickým panelům jsou o něco méně účinné, ale stále dokonale plní svou funkci. Jejich struktura jim neumožňuje vyrábět více energie, ale to lze kompenzovat více panely. Jejich nejdůležitější výhodou je cena, která je mimořádně atraktivní díky nižším výrobním nákladům.

Monokrystalické nebo polykrystalické panely - jaké jsou rozdíly?

Hlavním rozdílem mezi mono- a polykrystalickými panely je cena. Monokrystalické moduly jsou o něco dražší, protože použití nejnovější technologie prodražuje výrobní proces. Cenu ovlivňuje i vyšší účinnost těchto modulů, která se přímo promítá do vyšší úrovně výroby elektřiny ze slunce.

 

Polykrystalické panely jsou rozhodně levnější a záleží na způsobu výroby, která je o něco méně komplikovanější. Chceme-li jejich použitím generovat stejné množství energie jako monokrystalické panely, budeme potřebovat více modulů, což souvisí s větší plochou fotovoltaické instalace.

Jaké solární panely vybrat?

Fotovoltaické panely jsou krokem k ekologické energii a vyplatí se vybírat takové, které budou ideálně vyhovovat našim potřebám. 

 

Monokrystalické panely se osvědčí v situaci, kdy nemáme moc místa, ale záleží nám na obnovitelné energii. Černá barva modulů nijak výrazně neovlivňuje vizuální stránku naší budovy. 

 

Polykrystalické panely jsou známé již léta a jsou neodmyslitelným prvkem sídliště. Jsou k vidění na střechách mnoha budov, nejen obytných. Cena je aspekt, který láká zákazníky ke koupi, ale musíte počítat s rozvojem většího prostoru, protože jsou o něco méně efektivní ve srovnání s monokrystalickými moduly. 

Instalace fotovoltaických panelů

Pokud již máme vybraný model panelů, je čas zaměřit se na jejich správnou montáž. Instalovat by je měli zkušení lidé a místo pro montáž musí být řádně připraveno. Fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu nejúčinněji, když jsou umístěny pod úhlem 45 stupňů vůči slunci.

NajduZboží.cz