Jak vypočítat úhel sklonu střechy?

Energie z obnovitelných zdrojů energie v posledních letech láme rekordy oblíbenosti. Šikmá střecha je v mnoha případech pro fotovoltaické panely přirozenou konstrukcí. Instalace fotovoltaických panelů na plochou střechu je však také možná a k tomu slouží speciální regály. Před výběrem vhodné formy montáže bychom měli vypočítat úhel sklonu střechy. Nevíte jak na to? Číst dál! 

Lze fotovoltaiku postavit na vaši střechu?

Fotovoltaické panely vám dávají možnost získat zelenou energii ze slunce pro vlastní potřebu. Pokud chceme v naší instalaci maximalizovat výrobu elektrické energie, stojí za zvážení jejich umístění. Místem, které umožňuje získat nejlepší výkon fotovoltaické instalace, je střecha, protože je obvykle dobře vystavena slunečním paprskům. Je důležité, aby moduly směřovaly pod správným úhlem ke zdroji energie. Fotovoltaiku je nejlepší instalovat směrem na jih, východ nebo západ v závislosti na umístění domu. 

V Polsku není sluneční záření tak intenzivní jako v zemích jižní Evropy, ale přesto fotovoltaika umožňuje výrobu energie dostatečné k pokrytí energetických potřeb jejích uživatelů. Při výběru místa, kde bude instalace postavena, se vyplatí eliminovat faktory, které nám brání přijímat energii ze slunce. Mezi ně patří mimo jiné přítomnost velkých stromů v okolí fotovoltaického systému, které vrhají stín na instalaci. Na panely může padat listí, což zabrání správnému pohlcení slunečního světla. Správný sklon solárních panelů také umožňuje v zimě sníh z nich volně sjíždět, díky čemuž mohou být vystaveny slunečním paprskům i v tomto ročním období.

Optimální úhel sklonu fotovoltaických panelů

Nesprávné nastavení systému je jedním z nejčastějších problémů, se kterými se majitelé systémů stěžují na nedostatečný výkon. Na rozdíl od zdání se solární energie získává snadno. Optimální úhel sklonu fotovoltaiky v naší zeměpisné šířce je 35 - 45 stupňů. Samozřejmě je možné instalaci instalovat pod menším či větším úhlem, ale to je spojeno s nižší účinností solárních panelů.

To, jak bude naše fotovoltaická instalace umístěna vzhledem ke zdroji energie, skutečně závisí na umístění domu. Toto není záležitost, na kterou máme vliv, takže nám nezbývá než přijmout vnější podmínky. Pokud naše střecha bohužel nevyhovuje pro klasickou střešní montáž, můžeme zvolit jiné řešení, např. fotovoltaiku na zemi. 

Jak vypočítat úhel sklonu střechy?

Znalost všech hodnot týkajících se naší budovy je nesmírně důležitá v procesu přípravy instalace fotovoltaických panelů. I když nemáme informace o úhlu střechy, můžeme si jej spočítat sami. Hodnota může být uvedena v procentech a stupních, 45 stupňů se rovná 100% sklonu, 35 stupňů je 70 %.

Samotný vzor, ​​ač na první pohled vypadá nesrozumitelně, není nijak zvlášť složitý. Na začátku je snazší vypočítat hodnotu v procentech a příslušnou hodnotu pak najít v tabulkách dostupných na internetu. Na štítovou stěnu nastavíme 1 metr dlouhý úsek a změříme jeho délku ke sklonu, tedy bodu, kde se obě části střechy setkávají.

Získané množství dosaďte do vzorce a vynásobte 100 tan Ⲁ. Alfa je naše hodnota. Získaným výsledkem je procentuální sklon střechy, díky kterému poznáme, zda je vhodná pro vytvoření vysoce výkonné fotovoltaické instalace. Mějte na paměti, že naše výpočty nebudou 100% přesné, ale pro začátek to rozhodně stačí.

Fotovoltaika na střeše - alternativy ke klasickému řešení

Ploché střechy domů nebo střechy se sklonem menším než 60 % nejsou ztraceným případem. Je možné nainstalovat speciální konstrukci, která zvedne panely od země pod správným úhlem, což má za následek lepší absorpci slunečního záření. Možnost stahovat energii je investicí na roky, která nám jistě zajistí potřebnou elektřinu a navíc podpoří rozpočet.

Nejmenší možný úhel sklonu solárních panelů je 10 stupňů, tedy 18 %. Absorpce sluneční energie nebude největší, ale vždy se dá kompenzovat počtem panelů. Každá střecha má potenciál k instalaci systému, a pokud existují faktory, které mohou ovlivnit účinnost modulů, vyplatí se rozhodnout o instalaci fotovoltaických panelů na zemi. Přizpůsobení individuálním potřebám je základ!

NajduZboží.cz