Jaký střídač vybrat a jednofázový nebo třífázový?

 

Invertor – co o něm potřebujete vědět?

Fotovoltaické panely  jsou součástí instalace, která obsahuje mnoho prvků. Chceme-li, aby naše fotovoltaika fungovala bez problémů, musí být její komponenty správně sladěny. Fotovoltaický střídač neboli střídač je zařízení připojené k WiFi síti v objektu. Jeho primární funkcí je přeměna stejnosměrného proudu na střídavý proud. Mezi další povinnosti střídače patří regulace napětí a jeho přizpůsobení tomu, které se nachází v našich zásuvkách.

Fotovoltaický střídač je klíčovým prvkem instalace – bez něj by využití solární energie nebylo možné. Energie získaná ze slunečního záření není stabilní, proto je nutný invertor. Všechny druhy nepředvídaných změn napětí jej odpojí od sítě, což zajišťuje bezpečnost celé instalace. Vyplatí se investovat do kvalitního produktu, který nás ochrání před vznikem dodatečných nákladů souvisejících s poruchou celého fotovoltaického systému.

Jednofázový nebo třífázový měnič?

Střídač by měl být přizpůsoben naší instalaci, protože je nesmírně důležitým prvkem ovlivňujícím jeho správnou funkci. Před výběrem toho správného střídače byste měli vědět, že existují tři fáze, tedy tři elektrické obvody, díky kterým je řízena přeměna stejnosměrného na užitkový proud. Jednofázový měnič je navržen pro systém s nižším výkonem, protože řídí pouze jeden z nich. Není schopen rychle reagovat na kolísání napětí.

Pořízení správného fotovoltaického střídače je klíčem k úspěchu. Pro instalaci s maximálním výkonem 3 kWh je možné použít jednofázový střídač. Pokud jej nainstalujeme ve fázi, kdy je instalace nejvíce zatěžována, nemělo by to způsobit problémy. Třífázový střídač je ideální volbou pro jakýkoli velký FV systém. Vyplatí se jej používat, když nám záleží především na spolehlivém provozu systému s větším výkonem.

Třífázový střídač je určen pro mnohem větší fotovoltaické systémy, nad 3,5 kWh. Zachování dostatečné stability napětí ve výkonnější instalaci je její hlavní výhodou. Rovnoměrně rozděluje elektřinu do tří fází, takže se nemusíme bát zatížení systému.

Divize fotovoltaických střídačů

Střídače lze rozdělit do dvou skupin. 

On-grid instalace nám umožňuje připojení k elektrické síti, do které můžeme posílat nadprodukci elektřiny. Tento proces funguje oběma způsoby. My, jako prosumeři, si můžeme elektřinu koupit i za peníze vybrané ve virtuálním prasátku. Tento systém funguje nejlépe, když máme velké množství panelů.

Druhým typem je střídač mimo síť 

Off-grid bude to fungovat, když se zaměříme na nezávislost a chceme se stát nezávislými na elektrické síti. Nevyužitá energie se převede do baterií, které jsou součástí fotovoltaické instalace. Elektřinu můžeme využít kdykoliv, i při výpadku proudu. Jde tedy o pohodlné řešení v instalacích umístěných v místech, kde může nastat potenciální problém s napájením.

Hybridní invertor – dokonalé řešení!

Na trhu jsou k dispozici také hybridní měniče. Největší výhodou těchto zařízení je jejich multifunkčnost. Výhodou On-grid instalace je volný přístup k elektrické síti. Off-gid systémy nám naopak dávají možnost akumulovat elektřinu. Hybridní střídač kombinuje tyto dvě funkce, což nám dává mimořádně všestranné zařízení. 

Dokážeme prodávat elektřinu do sítě a elektřinu akumulovat v baterii. Hybridní měnič kombinuje funkce, které se dříve vzájemně vylučovaly. Má různé provozní režimy, přizpůsobující se

NajduZboží.cz