Typy baterií pro fotovoltaiku

 

Jak funguje fotovoltaická baterie?

Pokud se při nákupu fotovoltaické instalace rozhodneme pro instalaci systému 

off-grid nám umožní ukládat elektřinu vyrobenou moduly.

Toto řešení má mnoho výhod, které usnadňují každodenní fungování a činí klienta 100% nezávislým.

 

Baterie pro fotovoltaiku umožňují využívat elektřinu prakticky bez přerušení, i když moduly nefungují. Instalace se navíc stává soběstačnou od externího dodavatele, což vám umožňuje rozhodnout se, co s přebytky energie udělat a využít je požadovaným způsobem.

AGM baterie

Pokud nám záleží na vysoké toleranci rychlého vybíjení a nabíjení zdroje, bude AGM baterie perfektní. Má kapalný elektrolyt, ve kterém je kyselina zachycena mezi olověnými deskami ve skleněných rohožích. 

 

Skvěle se hodí jako zdroj energie například pro ledničku nebo elektromobil. Tato baterie má nízké riziko plynování, protože je odolná vůči vysokému tlaku článků. Díky své účinnosti jej lze použít pro zařízení, která mají trvale vysokou energetickou zátěž.

Li-ion baterie

Baterie, která je ideální pro fotovoltaické instalace, je lithium-iontová baterie. Je pevně zalaminován fólií a má tvar záplaty. Mezi jeho výhody patří:

 

  1. nízká hmotnost a malý objem

  2. vysoká hustota energie

  3. nízký stupeň vybití

  4. dlouhá životnost

  5. ekologický

  6. žádný paměťový efekt

  7. vysoké napětí jednotky

Gelová baterie

Pokud chceme napájet domácí zařízení, jako je například televize, počítač nebo osvětlení, gelové baterie se zde skvěle hodí . Mají kapalný elektrolyt, ve kterém je kyselina zahuštěná oxidem křemičitým. Tyto typy baterií jsou určeny pro pomalé vybíjení a nabíjení. Rychlé nabíjení jim může ublížit.

 

Nabité gelové zdroje neuškodí nechat v mínusové teplotě. To způsobí, že se jeho kapacita sníží, ale nezničí se. Jakmile se však teplota vrátí k normálu, baterie se také vrátí na svou předchozí kapacitu.

Olověné baterie

V případě kyselých baterií je to trochu jinak. Nespolupracují s fotovoltaickými systémy – především proto, že nejsou uzpůsobeny pro nepřetržitý nebo cyklický provoz. Pokud tento zdroj není plně nabitý, ztrácí nenávratně svou kapacitu.

 

Baterie ve fotovoltaických instalacích se dlouho nabíjí a samotná aktivita závisí na počasí. Je to dáno tím, že bude velmi často podbíjet, což způsobí rychlejší ztrátu hodnoty baterie a její zničení.

NajduZboží.cz